I V BĚŽNÉM PANELOVÉM BYTĚ MŮŽETE MÍT CHYTROU DOMÁCNOST

Automatizace domácnosti není jen výsadou rodinných domů a moderních vil. Její výhody si můžete dopřát i ve svém bytě. Dopřejte si více pohodlí, bezpečí i úspor na energiích!

Při optimálním nastavení vám chytrá domácnost šetří váš drahocenný čas, ale i peněženku. Dokáže se vám přizpůsobit a usnadnit život, stejně jako neviditelný sluha. Vždy vám pomůže, třeba i když ležíte na gauči, našli jste dokonalou polohu pro sledování filmu ze které se opravdu nechcete hnout a potřebujete zatáhnout rolety nebo rozsvítit světla. Komplexní systém automatizace domácnosti TaHoma® switch vše zařídí za vás. Pomáhají mu v tom předem navržené scénáře, které se aktivují podle čidel, konkrétního času nebo i pouze hlasovým povelem.

Byt, či dům?

V rodinném domě si lze takovou automatizaci představit velmi jednoduše. Přijedete z práce, brána a garážová vrata se vám automaticky otevřou, dveře se odemknou, vytáhnou se rolety a zapne se osvětlení. Vítejte doma!

Takových scénářů můžete mít v rodinném domě spoustu. Jenže v bytě jsou naše možnosti trochu omezené. Byty zpravidla bývají menší a méně vybavené. To ale neznamená, že se v nich nedá automatizace domácnosti využít naplno.

Jak vám automatizace domácnosti může pomoci v bytě?

Zavřete oči a představte si ve svém bytě následující scénář: Hned ráno, jakmile zazvoní budík.  Systém TaHoma® switch vám vytáhne rolety v ložnici i v kuchyni, a pokud je venku stále tma, rozsvítí také světla. Ve správný čas vytáhne rolety i vašim dětem a sluníčko je vyžene z postelí. Po vašem odchodu se automaticky zamkne chytrý zámek Somfy Door Keeper a rolety i markýza na balkoně regulují teplotu v bytě. V létě udrží v interiéru příjemný chládek a v zimě drahocenné teplo.

Dorazila vám sousedka zalít květiny, zatímco jste na dovolené? Nemusíte jí předtím dávat klíče. Stačí jí zaslat kód nebo na chvíli odemknout na dálku. Už jedete domů? Před cestouVe správný čas si z aplikacee zapnete topení, takže se vrátíte do příjemně vyhřátého domova.

Zároveň přes kamery uvidíte, že vaše děti v pořádku dorazily ze školy domů. Jakmile odemknete, mohou se podle vašeho přání vytáhnout nebo zatáhnout žaluzie a rozsvítit světla.

Rolety bez sekání do zdí?

Noční můrou každého vlastníka bytu je, když vám dělníci dva dny sekají do zdí, přeseknou u toho tři kabely, zapráší každý kout obývacího pokoje a vy pak musíte sami zamalovat kostrbatě zasádrované spáry pro nové kabely pro rolety. Rolety na solární pohon vás toho ušetří.

Solární rolety disponují vlastním akumulátorem a kompaktním solárním panelem, který bude pohánět vaše rolety stejně spolehlivě, jako klasický síťový motor. Ve dne i v noci a za každého počasí. Solární stínění k tomu všemu bude fungovat i při výpadku proudu. Montuje se pouze zvenčí, takže při montáži ani nemusíte být doma. Podívejte se na video, jak fungují solární rolety:

https://youtu.be/KrqHKpPbGoU?si=VuMPxw6zTfwzaNvF 

Naše tipy

Scénářům se meze nekladou. Můžete si přečíst zkušenosti pana Roberta, které jsme pro vás sepsali zde. Můžete si vytvořteit si například TV mód, kdy budete mít pro sledování filmu vždy zatažené žaluzie a rozsvícené tlumené osvětlení. Nebo, párty mód, relax mód, gaming mod… Zřejmě jediné, co budete muset ovládat sami, jsou televize a kuchyňské spotřebiče. TaHoma® switch uvařit neumí. Zatím…

O své zkušenosti s chytrou domácností v bytě se podělili naši obchodní zástupci ze Slovenska:

„Osobne trávim pomerne veľa času na cestách a často aj pár dní mimo domu. Pomocou termostatických hlavíc nemusím teda nechať kúriť aj počas dní a nocí mimo domu. V aplikácii Tahoma si jednoducho zakúrim až pred príchodom domov. V súčasnosti keď sú teploty vonku aj okolo -10 stupňov nie je nič príjemnejšie ako vrátiť sa už do vykúreného bytu. V dnešnej dobe človek rád ušetrí bez ohľadu na to či býva v byte alebo dome,“ říká Martin Kováč, ochodní zástupce pro Střední a Východní Slovensko.

Co na to Matúš Hricko, obchodní zástupce pro Západní Slovensko? „Na prvkoch inteligentnej domácnosti sa mi najviac páči ich jednoduchá integrácia do bytu aj rodinného domu bez toho, aby ste museli sekať do stien a viesť ďalšie káble po celom dome. Napríklad všetky svetlá a zásuvky sa dajú pripojiť k systému TaHoma pomocou mikromodulov Izymo, ktoré sa schovajú za vypínač.“

„Krásnym príkladom automatizácie je simulácia prítomnosti. Stačí v TaHome nastaviť, že mám budúci týždeň dovolenku, a má sa spustiť simulácia prítomnosti. Mám v nej pripojené žalúzie a svetlá, ktoré sa náhodne vyťahujú a spúšťajú, večer sa rozsvietia svetlá. Pre zlodeja to vyzerá, že sme doma. A ak sa aj napriek tomu rozhodne vniknúť, mám hneď pri vchode nainštalovaný inteligentný zámok s detekciou vibrácií a Somfy One (kamera a alarm v jednom), ktoré ho zaručene vystrašia“ popisuje Matúš Hricko.

„Inteligentná domácnosť v byte nadobúda úplne iný rozmer s hlasovým asistentom. Výhodou je že byt má menšiu plochu ako dom. Osobne používam Alexu, ktorá ma bez problémov počuje v rámci celého bytu. Napríklad pri príchode domov často používam pozdrav „Alexa I am home“ a hneď sa mi zapália svetlá v prednastavených miestnostiach (prípadne v lete vytiahnu rolety) a zapne hudba. Odkedy mám svetlá ovládané Tahomou spojené s hlasovým asistentom som prakticky prestal používať vypínače. Ďalšia veľká výhoda je, že cca hodinu pred spaním mám nastavené aby sa mi intenzita svetla znížila a zmenila na príjemnú teplú bielu, čo ma upozorňuje na to že je čas ísť spať a zároveň mi to pomáha neskôr ľahšie zaspať,“ doplňuje Martin Kováč.